☰ Menu Prawe Menu ☰
Gmina Płoniawy-Bramura
herb Gminy Płoniawy-Bramura

Niedziela 02.10.2022

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Wydanie dowodu osobistego

KOMÓRKA ORGANIZACYJNA ODPOWIEDZIALNA ZA REALIZACJĘ

Urząd Stanu Cywilnego - pokój Nr 16.

tel. 29 717 89 53

Kto może złożyć wniosek o dowód osobisty

  • osoba, która ukończyła 18 lat i nie ma jeszcze dowodu osobistego,
  • osoba, która nie ukończyła 18 lat jeśli do dnia 18-tych urodzin pozostało mniej niż 30 dni,
  • osoba, która musi wymienić dowód osobisty (na przykład z powodu zmiany danych osobowych),
  • rodzic, opiekun prawny albo kurator mogą oni złożyć wniosek o dowód w imieniu osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, dzieci do 13 roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia). Pamiętaj, że osoby te, jeśli ukończyły 5 rok życia, muszą być obecne w urzędzie, podczas składania wniosku o dowód dla nich. Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty dla dziecka,
  • obywatel polski, który mieszka za granicą.

Kiedy trzeba wyrobić dowód osobisty

  • po ukończeniu 18 lat,
  • co najmniej 30 dni przed upływem ważności obecnego dowodu,
  • jeśli doszło do zmiany danych na obecnym dowodzie (na przykład do zmiany nazwiska) jak najszybciej,
  • jeśli doszło do zmiany wyglądu, która utrudnia albo uniemożliwia rozpoznanie cię (na przykład: operacja plastyczna twarzy) jak najszybciej,
  • jeśli doszło do utraty albo uszkodzenia obecnego dowodu jak najszybciej.

Jeśli zmienił się twój adres zameldowania albo doszło do zmiany nazwy urzędu, który wydał twój dowód — nie musisz wymieniać dowodu.

Co przygotować

Gdzie możesz złożyć wniosek

W dowolnym urzędzie gminy. Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie jego złożenia.

Może się zdarzyć, że ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inny powód, nie możesz osobiście udać się do urzędu. Możesz wtedy złożyć wniosek o dowód w miejscu, w którym przebywasz. W tym celu skontaktuj się bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik ci pomoże. Dowiedz się, jak złożyć wniosek w miejscu, w którym przebywasz.

Pamiętaj, jeśli chcesz złożyć wniosek przez internet, musisz mieć profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Dowiedz się jak założyć profil zaufany.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Jaki jest termin realizacji

Maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, o czym poinformuje cię urzędnik.

Jak odebrać gotowy dowód osobisty

Dowód musisz odebrać w urzędzie, w którym złożono wniosek. Pamiętaj, że musisz zrobić to osobiście. Jeśli posiadasz dotychczasowy dowód osobisty, zabierz go ze sobą do urzędu.

Jeśli wniosek był składany dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowa ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia) w jej obecności, możesz odebrać dowód samodzielnie (nie musisz przychodzić z tą osobą).

Jeśli ze względu na zły stan zdrowia lub inny ważny powód, wniosek został przyjęty poza urzędem (na przykład w twoim domu, czy w szpitalu), dowód może odebrać za ciebie pełnomocnik.

Jak sprawdzić, czy możesz już odebrać dowód osobisty

Możesz sprawdzić przez internet, czy twój nowy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru w urzędzie. Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy.

Wytworzył:
Udostępnił:
Łoniewska Kinga
(2003-06-17 11:37:49)
Ostatnio zmodyfikował:
Winnicki Tomasz
(2020-06-09 13:49:17)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 855559